Достапни линкови

logo-print

Тројца загинати при напад на банка во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека вооружена група на мажи убила најмалку три лица во Кабул банката во источниот дел на земјата. Според докторите од локалната болница околу 60 луѓе биле повредени за време на нападот во Џалалабад главниот град на покраината Нангахар, меѓу кои има цивили, полицајци и авганистански војници. Кабинетот на Претседателот Хамид Карзаи соопшти дека тројца бомбаши самоубијци го извршиле нападот. Талибанците ја презедоа одговорноста и според нив мета на нападот биле авганистанските сили, кои биле во банката за да ја подигнат нивната плата.
XS
SM
MD
LG