Достапни линкови

logo-print

Конгресот усвои закон за федерално штедење во САД


Американскиот Конгрес денеска одбри владин закон со кој се крати федералната потрошувачка за 61милијарда долари за тековната буџетска година. Конгресот во кој мнозинството го имаат републиканците гласаше 235 наспорти 189 по 4 дневна дебата и стотици амандмани, меѓу кои и оние за спречување на фондови за имплементации на новиот закон за здравство. За законот ќе се дебатира и во Сенатот, каде мнозинство имаат демократите кои пак се за поголема потрошувачка и за одбрана на законот за здравство на Претседателот Барак Обама.
XS
SM
MD
LG