Достапни линкови

logo-print

МВР превзема мерки да не се повторат инцидентите на Кале


Министерството за внатрешни работи на Република Македонија презема мерки со цел да не се повторат минатонеделните меѓу етнички инциденти на Скопското Кале, јави дописникот на Радио Слободна Европо од Скопје. Полициско присуство се забележува и во централното градско подрачје. Вчера повеќе надлежни институции, граѓански здруженија и политички партии ги повикаа граѓаните да се воздржат од какви било активности што создаваат нетолеранција, а особено говор на омраза и можат да предизвикаат тензии и судири помеѓу различни етнички заедници и претставници на различни верски групи.
XS
SM
MD
LG