Достапни линкови

logo-print

Кој колку места ке добие во новата косовска влада?


Хашим Тачи

Хашим Тачи

Мандатарот за формирање на новата влада на Косово Хашим Тачи реши неговата Демократска Партија да држи 10 од 18 те министерски места во новата коалициона влада.
На Алијансата за Косово ќе и припаднеле 4, а на Српската Либерална Партија 2 и местото заменик премиер. Другите малцинства и листата „Ибраихм Ругова“ ќе добијат по едно министерско место, пишуваат приштинските медиуми.
XS
SM
MD
LG