Достапни линкови

logo-print

САД со вето во ОН за осуда на еврејските населби во Палестина


Израелски населби во близина на Ерусалим

Израелски населби во близина на Ерусалим

Соединетите Држави ставија вето на резолуцијата на Обединетите Нации со која се осудуваат израелските населби на палестинските територии. Другите 14 членки гласаа за резолуцијата. Американскиот амбасадор Сузан Рајс изјави дека ветото не значи дека САД ја подржуваат изградбата на населбите.
Палестинците реагираа дека американското вето ќе им наштети на мировните преговори.
Британскиот амбасадор Марк Лиал зборувајки во името на Британија, Франција и Германија ја осуди изградбата на еврејските населби на Западниот Брег.
XS
SM
MD
LG