Достапни линкови

logo-print

Тачи мандатар за состав на новата влада на Косово


Вршителот на должноста косовски претседател Јакуп Красниќи денеска му го додели мандатот за состав на нова Влада на Косово на актуелниот премиер и лидер на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи.
Во соопштението на Кабинетот на Красниќи се истакнува дека в.д. претседателот очекува во најкус можен рок Тачи да формира владина коалиција и предлозите за идни министри да ги достави до Парламентот.
Тачи, претходно најави дека составот на неговата нова влада ќе биде познат во текот на идната недела.
XS
SM
MD
LG