Достапни линкови

logo-print

Собранието ги отвори уставните измени за Судскиот Совет


Собрание на РМ

Собрание на РМ

Комисијата за уставни прашања на денешната седница ги усвои текстот на нацрт на амндаманот 32 на Уставот на Република Македонија и констатира потреба за уставни измени во делот на составот на Судскиот совет и Државниот завод за ревизија.
Роза Топузовска Каревска од ЛДП, единствената опозициска партија во Собранието, побара да не се одржува расправа за нацрт текстот на амандманот до враќањето на опозиција, на што претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски одговори дека тој неколкупати ги повикал опозициските пратеници да се вратат и апелирал до лидерот на СДСМ да ги пушти да дојдат барем на седницата за уставните измени.
„Не мислам да бидам заложник на лидер на партија кој сака да ја турне државата во криза. Ќе продолжам со работа и со апелите. Верувам дека апелот ќе вложи со плод и ќе преовладува разумот кај пратениците“, изјави Вељановски, кој претседава со оваа Комисија.
XS
SM
MD
LG