Достапни линкови

"Марш на победата" во Каиро


Каиро 18.02.11

Каиро 18.02.11

Илјадници египјани се собраа денеска на плоштадот во Каиро за да ја прославуваат првата недела без претседателот Хосни Мубарак, но и за да извршат притисок врз новите власти да спроведат реформи. Денешниот собир е наречен Марш на победата и има славенчка атмосфера. Сепак околу плоштадот се распоредени војници, но главно без оружје, бидејки подржувачите на соборениот претседател Мубарак планирале контра марш. Животот во Египет е сеуште далеку од нормален, сеуште не се работи, а банките и училиштата се затворени.
XS
SM
MD
LG