Достапни линкови

logo-print

Поранeшниот туниски претседател Бен Али во кома


Зине Ел Абедин Бен Али

Зине Ел Абедин Бен Али

Поранешниот претседател на Тунис,Зине Ел Абедин Бен Али , веќе два дена се наоѓа во кома во една болница во Саудиска Арабиј, соопшти избор близок на неговото семејство. Бен Али кој имаше мозочен урад, се наоѓа во тешка здраствена состојба. Тој ја напушти својата земја на 14 јануари под притисок на народните маси , кои бараат Бен Али да си оди од власт после 23 годишно владеење. Преодната влада во Тунис, ниту ги потврди, ниту ги негираше гласините за состојбата на поранешниот претседател.
XS
SM
MD
LG