Достапни линкови

logo-print

ОН ќе расправаат за резолуцијата за еврејските населби


Членови на Советот за безбедност на ОН

Членови на Советот за безбедност на ОН

Се очекува денеска Советот за безбедност на ОН да донесе резолуција со која ќе се осуди Израел за градбата на населби на окупираниот Западен брег. Иако и САД се спротивставуваат на нови еврејски населби, тврдат дека гласањето во овој момент може да им наштети на напорите да се рестартира мировниот процес. Аналитичарите велат дека ако САД го искористат правото на вето, тоа ќе ги разлути арапските нации и голем дел од остатокот од светот во време на растечки улични протести на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG