Достапни линкови

logo-print

ОН повикува на смирување на насилството во Бахреин


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун денеска повика насилството да не се користи против мирните демонстрации во Бахреин, како и на протестите во Блискиот Исток и Северна Африка. Тој побара одговорните да бидат уапсени. Потпаролот на Пентагон Дејв Лапен изјави денеска дека Бахреин е долгогодишен сојузник на САД, но ги повика властите на земјата да покажат воздржаност.
Војската во Бахреин претходно соопшти дека ја презела контролата на клучните места во главниот град и забранила одржување на собири за да се воспостави јавен ред и мир во земјата.
XS
SM
MD
LG