Достапни линкови

logo-print

Киргистан именуваше планина по рускиот премиер Владимир Путин


Рускиот премиер Владимир Путин

Рускиот премиер Владимир Путин

Парламентот на Киргистан денеска гласаше позитивно за предлогот една планина во земјата да биде именувана по рускиот премиер Владимир Путин. Според Парламентот предлогот е со цел да се овековечи името на Путин и да се зацементираат пријателските односи меѓу Русија и Киргистан.
Врвот Путин е повисок за 3500 метри од тој на Јелцин, кој беше именуван по поранешниот руски лидер во 2002 година.
XS
SM
MD
LG