Достапни линкови

logo-print

Турција посредник во проблемот со иранската нуклеарна програма


Турскиот претседател Абдула Ѓул со иранскиот колега Махмуд Ахмадинеџад

Турскиот претседател Абдула Ѓул со иранскиот колега Махмуд Ахмадинеџад

Турција се согласила да работи заедно со Иран за пронаоѓање на нови начини за решавање на проблемот со нуклеарната програма на Техеран. Според соопштението на турскиот претседател Абдула Ѓул, по посетата на Иран неговата земја ќе вложува напори преку дијалог да биде решено прашањето. Се уште не се знае точно каков е планот на двете земји, но според Ѓул во разговорите ќе учествуваат турскиот министер за надворешни работи и главниот ирански преговарач за нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG