Достапни линкови

logo-print

Започна судењето на опозициски активист во Белорусија


Протестите во Минск

Протестите во Минск

Опозицискиот активист Васили Парфенков се појави денеска пред судот во Минск под обвинение за потикнување масовни немири по спорните претседателски избори во Белорусија. Парфенков заедно со уште 40 опозициски активисти, меѓу кои и пет поранешни претседателски кандидати се обвинети за случувањата на протестите против новиот мандат на Претседателот Александар Лукашенко.
Министерството за правда суспендираше четворица адвокати на притворените наводно бидејќи извршиле серија на бесрамни обвинувања.
XS
SM
MD
LG