Достапни линкови

logo-print

Голема експлозија во воен магацин во Дар ес Салам


Предградие на Дар ес Салам

Предградие на Дар ес Салам

Најмалку 17 лица загинаа, 150 се повредени, а илјадници евакуирани по експлозија на магацин за мунуција во воена база во најголемиот град во Танзанија, Дар ес Салам.
Според властите, најверојатно станува збор за несреќен случај. Во април 2009 во Танзанија имаше серија екплозии во воени магацини во кои 26 лица загинаа а стотици беа ранети.
XS
SM
MD
LG