Достапни линкови

Груевски: Македонија и Грција сами да го решат спорот


Премиерот Никола Груевски на средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон

Премиерот Никола Груевски на средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон

Ставот на Соединетите Американски Држави е дека Македонија и Грција треба да го решат проблемот и дека само ние можеме да најдеме решени и не треба да очекува некој друг да ни го реши тоа прашање. Ова го изјави македонскиот премиер Никола Груевски по средбата во Вашингтон со американскиот потпретстедател Џо Бајден и со државната секретарка Хилари Клинтон. Тој додаде дека Македонија ќе остане силно фокусирана на решавање ова прашање поврзано со името, односно како што вели со челнството во НАТО и ЕУ. Груевски вели дека практично најголемиот дел од разговорите биле поврзани со прашањето за името. Тој најави дека денеска ќе се сретне со група конгресмени со кои ќе разговара за состојбата и перспективата на Македонија.

XS
SM
MD
LG