Достапни линкови

Одложен судскиот процес против Караџиќ во Хаг


Радован Караџиќ, поранешен лидер на босанските Срби

Радован Караџиќ, поранешен лидер на босанските Срби

Судскиот процес против поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ, кој е обвинет за воени злосторства, е времено одложен. Во судската одлука е наведено дека откажувањето е во инетрес на судството, односно за да може одбраната да ја проучи документацијата поднесена од обвинителите.Минатиот месец Караџиќ се пожали дека обвинителството поднело 32.000 страници со докази и околу 200 часа видео материјал, што е многу тешко тој да ги разгледа додека процесот е во тек. Караџиќ е обвинет од Хашкиот трибунал по 11 точки за воени злосторства и злосторства против човештвото
XS
SM
MD
LG