Достапни линкови

logo-print

САД да не ја намали помошта на египетската војска бара адмиралот Мулен


Египетските војници на протестите во Египет

Египетските војници на протестите во Египет

Американскиот адмирал Мајк Мулен изјави денеска пред Конгресот дека американската воена помош за Египет е од непроценлива вредност за силите на земјата да станат способна и професионална организација. Според Мулен промените во помошта и асистенцијата на војската мора да бидат направени со претпазливост и по процена на долгорочните ефекти. Мулен им порача на законодавците да размислат дали ќе ја прекинат соработката со египетската војска, поради кризата во земјата. САД годишно издвојуваат по 3,1 милијарда долари за помош на египетската војска.
XS
SM
MD
LG