Достапни линкови

logo-print

Азербеџански опозициски активист обвинет за поседување дрога


Опозицискиот активист Јабар Савалан

Опозицискиот активист Јабар Савалан

Апелациониот суд во Азербеџан денеска донесе одлука дека еден млад опозиционен активист кој преку Фејсбук повикувал на протести инспирирани од Египет ќе остане во затвор до неговото судење. Јабар Савалан беше уапсен на почетокот на месецов во градот Сумгајит за наводно поседување на дрога, по неговиот повик на социјалната мрежа за одржување на „Ден на гневот“.
Неговиот адвокат соопшти дека околу илјада приврзаници на Савалан се собрале пред судот и притоа ја пееле химната на земјата и неколку од нив биле упасени.
XS
SM
MD
LG