Достапни линкови

logo-print

Одбележување на роденденот на лидерот на Северна Кореја


Прославата на роденденот на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ил

Прославата на роденденот на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ил

Во Северна Кореја денеска се одржаа низа свечености за прослава на 69 роденден на лидерот на земјата Ким Јонг Ил. Во прославата бил вклучен и фестивал на цвеќето Кимјонгилија, кој е хибриден цвет именуван по Јонг Ил.
Се верува дека здравствената состојба на лидерот е влошена, по мозочниот удар во 2008 година.
XS
SM
MD
LG