Достапни линкови

logo-print

Друцас на низа средби за решавање на кипарското прашање


Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас ја повика Турција да ги повлече своите војници од Северен Кипар. Друцас побара турските власти да помогнат во изнаоѓањето на решение на кипарското прашање, бидејќи ќе и помогне на земјата за влез во ЕУ.
Според Друцас решавањето на проблемот е приоритет и на грчката надворешна политика за нормализирање на односите меѓу неговата земја и Турција. Друцас неделава е во посета на Никозија, Лондон и Њујорк.
XS
SM
MD
LG