Достапни линкови

Ахмадинеџад: протестите нема да ја постигнат целта


Махмуд Ахмадинеџад

Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека непријателите кои ги организираа антивладините протести во Техеран нема да ги постигнат своите цели. Јасно е дека иранскиот народ има непријатели, бидејќи тоа е земја која сака да напредува и да ги промени односите во светот, рече Ахмадинеџад за државната телевизија.
Повеќе десетици илјади Иранци се собраа деновиве на протестот на опозицијата во знак на солидарност со народното востание во Египет, а во судирите меѓу демонстрантите и полицијата едно лице загина, а неколку десетици беа повредени.
XS
SM
MD
LG