Достапни линкови

logo-print

Грција не ги продава островите


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу на денешната седница во Парламентот изјави дека земјата нема да ги продава своите острови за да ги покрие долговите. Изјавата на премиерот е поради полемиката што се создаде во Грција по објавувањето на програмата за приватизација, која изнесува 50 милијарди евра.
Според Папандреу тие размислувале за експлоатација на природните богатства а во подготовка е предлог закон со кој за секоја отстапка на општествена земја на користење ќе се гласа во Парламентот.
XS
SM
MD
LG