Достапни линкови

logo-print

Индентификувани 30 учесници во инцидентот на Кале


СВР Скопје индентификувало 30 лица кои учествувале во инцидентот на скопско Кале од видеоматеријалите на медиумите, кои биле присутни на настанот. Потпаролот на МВР Иво Котевски изјави денеска дека сите лица се од Скопје на возраст од 16 до 30 години, а 17 од нив биле од групата која протестирала против изградба на музејот-црква, додека 13 била од групата за изградба на објектот.
Во консултација со јавниот обвинител ќе бидат пријавени под сомнение за учество во толпа, што ќе изврши кривично дело.
XS
SM
MD
LG