Достапни линкови

logo-print

МВР бара Фејсбук да ги затвори групите за објектот на Кале


Единицата за борба против компјутерски криминал при МВР побарала од администраторите на социјалната мрежа Фејсбук да бидат затворени групите и странците за и против изградбата на музејот-црква на Кале, бидејќи шират омраза и предизвикуваат верска и етничка нетрпеливост. МВР побарала и податоци за лицата кои ги креирале тие групи и страници. Министерството побара посетителите на социјалните мрежи да прекинат со говорот на омраза и повиците за насилство, бидејќи против нив ќе бидат преземени мерки.
XS
SM
MD
LG