Достапни линкови

logo-print

Пад на странските инвестиции во Бугарија


Бугарската народна банка соопшти дека обемот на странските инвестиции во земјата лани има пад од 58 насто во однос на 2009 година. Според соопштението странските инвеститори во текот на минатата година во Бугарија вложиле 1,3 милијарди евра за разлика од претходната кога биле инвестирани 3,2 милијарди евра.
Банката забележала пад и на директните инвестиции на бугарските бизнисмени во странство.
XS
SM
MD
LG