Достапни линкови

logo-print

Египет бара помош за економско заздравување на земјата


Египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Геит

Египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Геит

Египетскиот министер за надворешни работи Ахмед Абул Геит ја повика меѓународната заедница да помогне во економското заздравување на земјата, по соборувањето на режимот на Претседателот Хосни Мубарак. Геит денеска имаше телефонски разговор со неговиот американски, британски и саудиски колега.
Во меѓувреме египетската војска го суспендира Уставот и го распушти Парламентот и соопшти дека ќе бидат на власт шест месеци или до одржувањето на изборите.
XS
SM
MD
LG