Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара од Техеран да не употребува сила против демонстрантите


Комесарот на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон побара од иранските власти да не употребуваат сила против демонстрантите и нивното право на мирни протести.
Синоќа и американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази подршка за демонстрантите во Иран.
Во Техеран полицијата со солзавец ги растерa антивладините демонстрации. Стотици Иранци излегоа на улиците, како одговар на повикот на опозицијата, според која, многу луѓе се уапсени.
XS
SM
MD
LG