Достапни линкови

logo-print

Хилари Клинтон со подршка на демонстрантите во Иран


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази подршка за аспирациите на народот во Иран кој протестираше вчера во Техеран. Таа повика да се следи Египет како пример.
Во Техеран инаку вчера полицијата со солзавец ги растерувала демонстрантите за време на антивладините демонстрации.
Стотици Иранци излегоа на улиците, како одговар на повикот на опозицијата да присуствуваат на митингот, кој требаше да биде налик на протестите во Египет и Тунис, но властите го забранија протестот.
Освен во главниот град, протести имало и во други градови. Опозицијата посочи дека многу луѓе се уапсени.
XS
SM
MD
LG