Достапни линкови

logo-print

Марк Гросман на местото на Ричард Холбрук


Марк Гросман

Марк Гросман

Американски функционери соопштуваат дека државната секретарка Хилари Клинтон ќе го именува пензионираниот дипломат Марк Гросман за специјален пратеник за Авганистан и Пакистан – функција на која работеше починатиот дипломат Ричард Холбрук.
Гросман помина три децении во Стејт департментот. Беше помошник државен секретар за Европа, амбасадор во Турција и потсекретар за политички прашања. Моментно е потпретседател во консултантска фирма што ја раководи поранешниот секретар за одбрана Вилијам Коен.
XS
SM
MD
LG