Достапни линкови

logo-print

Иранските безбедносни сили употребиле солзавец на протестите


Протестите во Техеран

Протестите во Техеран

Иранските безбедносни сили денеска употребиле солзавец за да ги растераат демонстрантите од неколку локации во Техеран, според сведоците на настанот. Стотици иранци излегоа на протести по повикот на опозицијата за подршка на случувањата во Египет и Тунис. Протестите беа забранети од властите.
Судири меѓу демонстрантите и полицијата имало и во близина на плоштадот Енгхелаб во центарот на Техеран. Сведоциите соопштија дека полицијата употребила солзавец и на маршот кон плоштадот Азади.
XS
SM
MD
LG