Достапни линкови

logo-print

Филипини бара истрага за инцидентот на Кале


Симоне Филипини амбасадор на Кралството Холандија во Македонија

Симоне Филипини амбасадор на Кралството Холандија во Македонија

Холандската амбасадорка Симоне Филипини по средбата со заменик министерот за надворешни работи Зоран Петров за инволвираност на вработен во амбасадата во инцидентот на Кале, потврди дека Артим Груби бил политички советник во амбасадата и не кажа дали ќе бидат преземни мерки против него.
Според неа тој бил активен во невладина организација, но не сакаше да коментира дали претходно имала проблеми поради политички ангажмани на Груби. Филипини побара целосна истрага за да се разјасни инцидентот.
XS
SM
MD
LG