Достапни линкови

logo-print

Напредок во експериметалната мисија за патување на Марс


Панорама на Марс

Панорама на Марс

По осум месеци во изолација, групата на шест меѓународни истражувачи кои учествуваат во експериментална мисија, која наводно се одвива на Марс зачекорија на симулираната површина на црвената планета. Целта на мисијата, која ќе трае 520 дена е да се тестира како луѓето ќе реагираат на притисокот од долгото патување на Марс.
Волонтерите, меѓу кои тројца руси, еден французин, италијанец и кинез се затворени во вселенскиот брод во московскиот истражувачки центар од јуни во минатата година.
XS
SM
MD
LG