Достапни линкови

logo-print

Филипини повикана во МНР за инцидентот на Кале


Холандската амбасадорка во Македонија Симоне Филипини

Холандската амбасадорка во Македонија Симоне Филипини

Холандската амбасадорка во Македонија Симоне Филипини денеска била повикана во МНР, поради учеството на Артон Груби, вработен во амбасадата во вчерашниот инцидент на Кале. Според соопштението заменик министерот за надворешни работи Зоран Петров изразил загриженост што Груби бил предводник и организатор на протестите на Кале. Петров побарал амбасадата да се огради од однесувањето на вработениот и нејзините вработени да се воздржат од активно вклучување во општествено-политичките случувања во земјата, бидејќи тоа е против Виенската конвенција. Филипини соопштила дека амбасадата ќе ги преземе сите мерки за санкционирање, доколку се утврди одговорноста на Груби.
XS
SM
MD
LG