Достапни линкови

logo-print

Притисок врз судијата за пресуда на рускиот бизнисмен Ходорковски


Нафтениот магнат Михаил Ходорковски на судењето

Нафтениот магнат Михаил Ходорковски на судењето

Асистентот на московскиот судија кој го осуди Михаел Ходорковски изјави дека судијата имал притисок да го прогласи обвинетиот за виновен и да му додели затворска казна. Судијата Виктор Данилкин во декември одлучи дека Ходорковски, поранешниот шеф на нафтената компанија Јукос е виновен за перење пари и ја продложи неговата затворска казна до 2017 година.
Данилкин ги негираше наводите на неговата асистенка Наталија Василиева. Подржувачите на Ходорковски соопштија дека тој бил казнет, бидејќи му се противел на премиерот Владимир Путин, кој пред пресудата изјави дека Ходорковски треба да остане во затвор.
XS
SM
MD
LG