Достапни линкови

logo-print

Оставка на палестинската влада


Палестинскиот премиер Салам Фајад денеска му ја предаде оставката на владата на претседателот Махмуд Абас. Се очекува Абас да побара од премиерот Фајад да остане на функцијата но да направи реконструкција на владата. Палестинската власт најави одржување претседателски и парламентарни избори до септември, но Хамас, кој го контролира Појасот Газа, одбива какви било форми на гласање што ги организира Рамала.
XS
SM
MD
LG