Достапни линкови

logo-print

Министерот за надворешни работи на Тунис поднесе оставка


Протестите во Тунис

Протестите во Тунис

Тунискиот министер за надворешни работи Ахмед Оунаис поднел оставка, соопшти државната новинска агенција. Голем дел од жителите на Тунис во минатата недела го критикуваа Оунаис, поради комплиментот кој и го упати на неговата француска колешка Мишел Алиот Мари. Опонетите на Оунаис сметаат дека француската министерка е блиска со соборените туниски власти.
Масовните анти-владини протести во Тунис го принудија претседателот Зине Ал Абидине Бен Али да поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG