Достапни линкови

Украдени антиквитети од националниот музеј во Египет


Протестите во Египет

Протестите во Египет

Египетските власти соопштија дека неколку уметнички дела исчезнале од националниот музеј во хаосот предизвикан од анти-владините протести во земјата. Египетскиот министер за антиквитети Захи Хавас изјави дека меѓу украдените дела има и неколку познати парчиња, меѓу кои статуи на Тутанкамон. Ограбувачите влегле во музејот на 28 јануари.
XS
SM
MD
LG