Достапни линкови

logo-print

Протести на жените во Италија


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони

Жените во Италија денеска протестираат во неколку градови, против како што организаторите го нарекоа „насилен презир кон жените“ во земјата. Актерката Франческа Коменчини која, е една од организаторите, изјави дека протестот е и против премиерот Силвио Берлускони, чии забелешки за жените се дел од проблемот.
Италијанскиот лидер е познат по неговите афери и наводни обвинувања дека имал сексуален однос со малолетничка. Активистките напишале и манифест насловен „Ако не сега, кога“. Тој бил потпишан од повеќе од 50 илјади жени за една недела.
XS
SM
MD
LG