Достапни линкови

logo-print

Животот во Египет по протестите се враќа во нормала


Прославата на плоштадот Тахрир во Каиро по оставката на претседателот Хосни Мубарак

Прославата на плоштадот Тахрир во Каиро по оставката на претседателот Хосни Мубарак

Жителите на Египет денеска ќе се вратат на работните места за прв пат, откако во петокот беше соборен режимот на претседателот Хосни Мубарак. Во земјата животот полека се враќа во нормала по 18 дневните анти-владини протести. Некои демонстранти се уште кампираат на плоштадот Тахрир. Тие сакаат војската што побрзо да ја изврши транзицијата кон демократијата во Египет.
Високиот воен совет не даде информации колку време ќе биде потребно за транзицијата, но соопшти дека е посветен на остварување на граѓанските права и демократијата.
XS
SM
MD
LG