Достапни линкови

logo-print

Високиот комесар на ОН Нави Пилај во посета на Русија


Високиот комесар за човекови права на ОН Нави Пилај

Високиот комесар за човекови права на ОН Нави Пилај

Високиот комесар за човекови права на ОН Нави Пилај денеска ја започнува еднонеделната посета на Русија. Пилај ќе се сретне со рускиот претседател Дмитри Медведев, членови на Думата, како и претставници на невладините организации. Тема на разговорите ќе бидат човековите права, меѓу кои дискриминацијата, правата на жените, миграцијата и правата на луѓето со хендикеп.
Организацијата Хјуман Рајтс Воч упати критики до Медведев дека не успеал да ја подобри состојбата со човековите права во Русија.
XS
SM
MD
LG