Достапни линкови

logo-print

Израел го поздрави одржувањето на договорот за мир со Египет


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху денеска го поздрави соопштението на египетската војска дека ќе го почитува мировниот договор меѓу двете соседни земји. Според кабинетот на Нетанјаху договорот меѓу Израел и Египет е камен темелник на мирот и стабилноста на Блискиот исток.
Египет и Израел долго време беа во војна пред да биде потпишан договорот во 1979 година.
XS
SM
MD
LG