Достапни линкови

logo-print

Египетската влада останува привремено на должноста


Прославата на плоштадот Тахрир по оставката на Мубарак

Прославата на плоштадот Тахрир по оставката на Мубарак

Египетската влада ќе остане привремено на должноста за да раководи со работите кои се во тек, соопшти денеска војската која управува со земјата по оставката на претседателот Хосни Мубарак. Врховниот совет на вооружените сили им забрани на функционерите од поранешниот режим да ја напуштат земјата и го скратија полицискиот час. Тие формирале цивилен совет за изградба на слободна демократска држава. На плоштадот Тахрир во Каиро се уште има демонстранти кои чекаат да биде целосно променета власта во Египет.
XS
SM
MD
LG