Достапни линкови

logo-print

Казахстанската опозиција без кандидат на претседателските избори


Булат Абилов

Булат Абилов

Казахстанската опозициона партија Азат соопшти дека нема да има свој кандидат на престојните претседателски избори во земјата на 3 април, соопшти казахстанскиот сервис на Радио Слободна Европа.
Членовите на партијата претходно најавија дека Булат Абилов ќе му биде противник на претседателот Нурсултан Назарбаев на изборите. Абилов изјави дека нема доволно време за подготовка на ефективна кампања до изборите.
XS
SM
MD
LG