Достапни линкови

logo-print

Каиро се враќа во нормалниот живот


Египетската армија започнала да ги отстранува барикадите околу плоштадот Тахрир во Каиро, кој беше центарот на протестите за соборување на претседателот Хосни Мубарак. На војниците им помагале и доброволци за расчистување на металните бариери и изгорените автомобили. Во изминатата ноќ египјаните ја прославуваа оставката на Мубарак, кој по 18-дневните демонстрации, власта и ја предаде на армијата.
XS
SM
MD
LG