Достапни линкови

logo-print

Нема договор за владина коалиција на Косово


Хашим Тачи

Хашим Тачи

Наспроти начелниот договор за формирање на идната косовска владина коалиција, претставниците на Демократската партија на Косово на Хашим Тачи и на Алијансата за ново Косово на Беџит Пацоли на првата официјална средба не постигнаа согласност околу конкретни кадровски решенија, јавија приштинските медиуми.
Според нив, ПДК не му го понудила местото претседател на Косово на Пацоли, што тој го постави како услов за учество на неговата партија во идната владина коалиција.
XS
SM
MD
LG