Достапни линкови

logo-print

ЕП со позитивна оценка за напредокот на Црна Гора кон ЕУ


Подгорица

Подгорица

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент денеска соопшти дека очекува претпристапните преговори со Црна Гора да започнат најдоцна по донесувањето на следниот извештај на Европската комисија. Комитетот на денешната седница со 62 гласа за, 3 против и 3 воздржани ја усвои Нацрт-резолуцијата за Црна Гора.
Во документот се поздравува општиот консензус и високиот приоритет што црногорската влада го даде на евроинтеграцијата и успешното спроведување на економските реформи во земјата.
XS
SM
MD
LG