Достапни линкови

logo-print

Во Придњестровие осуден Молдавец за шпионажа


Родителите на Казак пред руската амбасада по неговото апсење

Родителите на Казак пред руската амбасада по неговото апсење

Судот на отцепениот молдавски дел Придњестровие осуди еден маж на 14 години затвор за шпионажа. Дваесет и пет годишниот даночен инспектор Лие Казак од градот Бендер бил уапсен во март минатата година и обвинет за велепредавство и шпионажа во корист на Молдавија.
Владата на Молдавија соопшти вчера дека одлуката на судот е нелегална и ги нарушува човековите права.
Родителите на Казак и некои активисти за човекови права денеска пред мисијата на ОБСЕ во Кишињев побараа организацијата да се заложи за негово ослободување.
XS
SM
MD
LG