Достапни линкови

logo-print

Сведочење на Меркел пред парламентарен комитет


Ангела Меркел со германски војници во Авганистан

Ангела Меркел со германски војници во Авганистан

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе сведочи пред парламентарниот комитет кој го истражува нападот врз Талибанците во Кундус, Авганистан, кон крајот на 2009 годинa, во кој загинаа и авганистански цивили. Нападот врз два танкерa во близина на градот Кундуз беше изведен по наредба на германски офицер и во него загинаа 142 лица, од кои половината цивили.
XS
SM
MD
LG