Достапни линкови

logo-print

Медведев нареди зголемување на оружјето на Курилските острови


Рускиот претседател Дмитри Медведев

Рускиот претседател Дмитри Медведев

Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска нареди распоредување на дополнително оружје на Курилските острови за кои Јапонија тврди дека се нејзини. Медведев му соопштил на министерството за одбрана и регионален развој дека оружјето мора да биде модерно и да ја осигура безбедноста на островите, кои се дел од руската федерација.
Јапонскиот премиер Наото Кан претходно ја осуди посетата на Медведев на Курилските острови, кои се под контрола на Русија од 1945 година.
XS
SM
MD
LG